Menu

Restaurant

Restaurant

Liman Lokantası; resmî veya özel yemekli toplantıların, davetlerin, düğünlerin, ve günümüzde de aynı popülerliği ile çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapan ve ayrıca basın toplantılarının da düzenlendiği, İstanbul’un tarihî bir lokantasıdır. Galata Rıhtımı’ndaki; Prof. Dr. Rebii Gorbon’un 1936 yılında birincilik ödülü almasına vesile olan projesi sonucu inşa edilmiş olan İstanbul Karaköy Yolcu Salonu’nun 3. katındadır. Restaurant 1948 Türkiye İktisat Kongresi üyelerini 22 – 27 Kasım arası, sabahtan gece yarısına kadar ağırlamıştır.(wikipedia)

Liman lokantası 1947 yılında İktisat Bakanlığı ve İstanbul Liman İşletmelerinin açtığı bir yarışma sonucunda yerli ve yabancı 21 proje arasından seçilen bir mimari projeyle yapılmış.

Restaurant ın yani Liman Lokantası’nın  ilk işletmecisi Şebinkarahisarlı Hüseyin Bey dir. 1953 yılında Denizcilik bankasın’nın işletmesine geçen Liman lokantasının başına, Atatürk’ün şefliğini uzun yıllar yapmış olan Silvian FONTANA getirilmiş.

Restaurant kelimesinin yeni yeni dilimize girmeye başladığı yıllarda Silvian Fontana 1953-1968 arasında buranın şefliğini (metr d otel) yapmış ve bu zaman dilimi içerisinde Türkiye’de ilk defa batılı anlamda modern servisi oturtmuş. Günümüzde de olduğu gibi Geçmişte bir çok ünlünün’de uğrak yeriymiş Liman Lokantası.

Ressam İbrahim Çallı, edebiyatçı Yahya Kemal Beyatlı rakılarını yudumlarken boğazın inanılmaz güzellikteki manzarasının keyfini çıkarmışlar.

Bir dönem İstanbul’un tanınmış ailelerinin , nişan ve düğün törenleri içinde tercih ettikleri Liman Lokantasının iç dekorasyonu 1997 yılında baştan sona yenilendi. 1997 den bu güne kadar ÇAPA Grup tarafından işletilmektedir…

Liman Lokantası, restaurant hizmeti vermekle beraber konumu, kullanışlı, büyük, istanbul boğazının en güzel manzarasına hakim olması sebebiyle düğün, şirket yemekleri, davetler, partiler, toplantılar,moda  defileleri ve tanıtım, lansmanlar  içinde şehir hayatındaki vazgeçilmez restaurant lardan biri olma niteliğini taşıyor.

2008 yılından bu yana yine boğaz manzaralı olan restaurant ın küçük salonu Liman Meyhanesi adı ile çalıştırılmakta olup, canlı fasıl müzikleri eşliğinde dört denzin en taze ve lezzetli balıklarını enfes sunumları ile tadabilirsiniz.2013 Eylül ayında ise restaurant ın salonlarından bir tanesinde ünlü dj lerin performanslarını sergileyeceği Fosil adlı gece klübü hizmet vermeye başlamıştır.

Hemen tıklayın, rezervasyon yapın.

Liman Lokantası

Rezervasyon Formu

Rezervasyon Bilgileri
Please wait...

 

restaurant

Restaurant ın 1960 lı yıllardan kalma bir görüntüsü.